2015-02-24

AMAN DİKKAT

                                                 

                                                        GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI        Soğuk algınlıgı üst solnum yollarını bozan viral bi enfeksiyon hastalığıdır.Akut faranjit veya akut nezle olarakta bilinir.Grip ise virüs kaynaklı solunum yolu hastalığıdır.Hastalık çok bulaşıcıdır ve öksürme , hapşırma , el teması gibi durumlarda enfekte olmayan kişiye bulaşır.İki rahatsızlığında belirtileri aynı olduğu için kişinin gripmi , nezlemi , soğuk algınlığımı olduğu pek anlaşılamamaktadır.
        Bu hastalıklarda insanlar kendilerini iki üç hafta kadar yorgun ve bitkin hissedebilirler.Ateş , titreme , sıcak ve soğuk terleme , kas baş ve boyun ağrısı , boğaz ağrısı burun akıntısı başlıca şikayetleridir.Akan ve sürekli silmekten rahatsızlanan burnumuz ve tıkanıklıktan ağrıyan başımız da cabası...
        Yetişkinler için ilaç kullanımı bile çok kimyasal bulunmaktayken çocuklar için 4yaşında bir kız annesi olarak özellikle doğal yöntemleri tercih etmekte çok daha fayda görmekteyim.
Örneğin ; tıkanan burnunuzu açmak ve baş ağrısını hafifletmek çocuklarımızın ve bizlerin daha rahat uyumasını sağlayabilmek için gece bulunduğumuz ortamı nemli tutmalıyız.Nemlendirici makinalar , kalorifere koyulan ıslah havlular gibi bir çok yöntem deneyebilirsiniz.Tabi nemli hava boğazlarımızdaki tahriş olan dokularında yatışmasına ve ağrının azalmasına sebep olur.
Yatmadan önce sıcak bir duşta aynı işlevi görür ve solunum yollarının buharla yumuşamasını sağlar.
Burun spray i kullanabilirsiniz.Bazı spray leri üç günden fazla kullanmamalıyız bu detaylara dikkat edilmesi gerekir.
İki yaşın altındaki çocuklarda kullanmamak kaydı ile her yaş için uygun olan mentollü kremlerle göğsümüzü boynumuzu ensemizi ovarak rahatlatabiliriz. 
Bol sıvı tüketmeliyiz enerji için vücudumuzun sıvıya ihtiyacı bulunmaktadır.Meyve ve sebze tüketimini artırmalıyız.Bu dönemde bol vitaminli sebze meyveleri tercih etmeliyiz.Bitki çayları yetişkin ve çocuklar için kışın sürekli tüketilmelidir.Ihlamur , adaçayı , karışık bitki çayları boğazlarımızı yumuşatır ve bizlere enerji verir.
           Bunun yanında hastalığa yakalanmamak için tabiki korunmakta fayda var.Çok kalabalık ortamlara girmeyelim.Mümkün olduğunca tokalaşmayalım ve öpüşmeyelim.Okula giden çocuklarımızı korumak dahada güç bir durum bunuda çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlü tutacak bol vitaminli meyveler yedirerek ve okuldan eve geldiğinde onları iyice bi dezenfekte ederek koruyabiliriz..SAĞLIK OLSUN